iskeletor.com - Forum - Powered by vBulletin

+ Cevap Ver
3 sonuçtan 1 ile 3 arası
Şu an İskeletor.com İstanbul Fan Kulüp kategorisindeki Sultan Ahmed Camii isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Haftanın Üyesi
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Mesajlar
  3.383
  Konular
  1379
  İtibar Gücü
  53

  Standart Sultan Ahmed Camii

  Sultan Ahmed Camii çinileriyle de çok önemli.

  İnsanlık tarihinin sevgi ve şefkat üzerine kurulduğunu söylemek ne kadar zorsa, iktidar üzerine kurulu olduğunu söylemek de bir o kadar kolay ve doğru olacaktır. En küçük topluluktan büyük ülkelere kadar hatta aile içi ilişkiler için bile en geçerli dilin iktidar dili olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Üstelik, söz konusu olan gerçekten büyük bir imparatorluksa ve bu imparatorluğun en ihtişamlı dönemleriyse... İşte, üç kıtaya uzanan Osmanlı İmparatorluğu tam da bu ifadeye karşılık geliyor ve her dönemde şüphesiz büyük iktidar savaşlarına sahne olmuş. Şu da bilinen bir gerçektir ki, iktidar ortak istemez.


  Dünyanın en önemli camilerinden. Görkemli Ayasofya karşı
  Osmanlı İmparatorluğu'nun tarih sahnesinde oynadığı başrol elbette İstanbul'un alınması ve Doğu Roma İmparatorluğu'nun sahneden çekilmesi olmuştur. Hiçbir şey tümüyle yok olmayacağı için, dev Bizans'ın mirası da bu yeni ev sahibine kalmış. İşte bu mirasın özellikle o dönem için yeryüzündeki biricik ve en görkemli izlerinden biri Ayasofya'dır. Ayasofya camiye dönüştürülmüş dönüştürülmesine ama Mimar Sinan'la doruk noktasına ulaşan Osmanlı mimarisini de tümüyle etkilemiş ve belirlemiş. Böylesi muhteşem bir yapıya hangi mimar direnebilir ki! Padişahların tahta geçme törenleri Eyüp Sultan Camii'nde yapılmış ama Topkapı Sarayı'nın hemen dış kapısında yükselen bu görkemli yapı, cami olarak saray tarafından her zaman kullanılmış. 1600'lü yıllara gelindiğinde, genç yaşta tahta çıkan I. Ahmed, İstanbul'a ama özellikle sarayın çok yakınına görkemli bir İslami anıt dikmek istemiş belli ki. Çok geniş bir alana yayılan, mimari özellikleriyle de bezemesiyle de çok iddialı bir yapı olan Sultan Ahmed Külliyesi de böyle oluşmuş; Ayasofya'nın tam karşısında. Sultanahmet Meydanı'na çıktığınızda, terazinin iki kefesi gibi duran bu iki yapıyı gördüğünde insan ister istemez bunları düşünüyor. Hemen açıklayalım: Külliye, birçok yapının bir arada bulunduğu bir toplamı ifade ediyor ve hemen her padişahın kendi adına yaptırdığı bir külliyesi vardır fakat Sultanahmet Külliyesi, sadece sıraladığımız nedenle bile olsa farklıdır.


  Altın minareler
  I. Ahmed dindarlığıyla da tanınan bir padişah ve Mimar Sedefkâr Mehmed Ağa'ya yaptırdığı bu külliye için kendi gelirinden büyük bir servet ayırmış. Caminin on dört şerefesi, I. Ahmed'in 14. Osmanlı padişahı olduğunu simgeliyor. Kaynaklara göre, inşaatın yapılacağı alandaki yapılar yıkılmış ve 9 Kasım 1609 yılında temel kazımına başlanmış. Törende tüm üst düzey din ve devlet görevlileri hazır bulunmuş. Padişah bir süre töreni izledikten sonra, oturduğu yüksek köşkten inerek kadife saplı kazmayı almış ve yorulana kadar çalışmış. Bu kazma Topkapı Sarayı'nda sergileniyor. Külliyenin tamamlanması on yıl sürmüş, Bu on yılın son iki yılı, ne yazık ki 1617'de henüz 27 yaşındayken muhtemelen mide kanserinden ölen I. Ahmed'in türbesinin yapımı için geçmiş.
  Külliyenin en çok göze çarpan yapısı şüphesiz Mavi Cami olarak da bilinen Sultanahmed Camii'dir. İznik'te yapılan 20 bini aşkın çininin mekana verdiği renk nedeniyle yabancılar tarafından böyle adlandırılmış. Evliya Çelebi'nin aktardığına göre, üç şerefeli minarelerin yalnız alemleri değil, külahları da altın kaplamaymış ve güneşte parlıyormuş. Bu cami, Osmanlı mimarlığında dört ayağa oturan kubbe düzeninin mekan gelişimi açısından ulaştığı son nokta olarak biliniyor. İç mekan özenle yapılmış, kilim ve halılar, renkli cam pencereler, renkli taşlar, kalem işleri, sedefkâri kapılar, pencere kapakları, rahleler, kubbeye asılan deve kuşu yumurtaları ve avizeler mekanın görkemini arttırmıştır. Külliyenin diğer bir önemli yapısı, padişahın namazdan önce ya da sonra oturup dinlenebileceği, sohbet edebileceği bir mekan olarak tasarlanan Hünkar Kasrı'dır. Kasrı camiye bağlayan galeriyi taşıyan sütun dizisi bu yapıyı gösterir. Külliyenin bir başka birimi de Sıbyan Mektebi yani dershanedir. Ne yazık ki 1912 yılında çıkan yangında harap olmuş. Darülkurra, Darüşşifa, Medrese, İmaret ve Sebiller külliyenin diğer parçaları. Tabii kendisi, eşi Kösem Sultan, oğlu II. Osman ve IV. Murad'ın yattığı türbe de bu bütünün bir parçası. Sultanahmet'e gelen yerli yabancı hemen tüm turistlerin uğradığı bir çarşı vardır; Arasta Çarşısı. Bu çarşı, işlevini hiç değiştirmemiş ve 17. yüzyıldan günümüze kalan tek üstü açık çarşı. Yani kilimler, gümüşler ve halılar içinde gezerken sadece dev bir külliye içinde değil, tarihin külliyesinde de gezmiş oluyorsunuz.


  Aklınızda bulunsun... * Sultan Ahmed Camii haftanın yedi günü açık. Ziyaret 08.30'da başlıyor. Namaz saatleri dışında ziyaret için uygun ve akşam namazına kadar görülebilir.
  * Yerli ve yabancı ziyaretçilerin giriş kapıları farklı. Yabancı ziyaretçilere camiyi gezreken giymeleri için galoş veriliyor ve örtünme zorunluluğu da getirilmiyor.
  * Giriş ücretsiz ancak kapı girişindeki görevliye bağış yapma imkanı var. Bu konudaki esas, gönüllülük. İsteyen dilediği kadar bağış yapabilir.
  * Sultanahmet'teki camiler müezzinleriyle de çok ünlüdür. Hepsi de çok iyi birer tenor olan ve ezan konusunda usta olan müezzinlerin farklı camilerde birbirleriyle bir çeşit ustalık atışmasına dönüşen okumalarına rastlarsanız kulak kesilin.
  :iskeletor (101): LÜTFEN BÜTÜN ÜYELERİMİZ BAKSIN!!!:iskeletor (101): 2. #2
  Administratör Admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Yer
  iskeletor.com
  Mesajlar
  4.418
  Konular
  2351
  İtibar Gücü
  10

  Standart

  istanbul gezisinde herkes topkapı sarayını gezerken ben ve 2 kanka dolaşıyoduk bu caminin etrafında :D:D bilmeden:D
  Admin ;)

 3. #3
  уσяυм¢υ..!! masum_çocuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2006
  Yer
  вσℓυ
  Mesajlar
  3.067
  Konular
  389
  İtibar Gücü
  48

  Standart

  sanırm kayboldunuz..:D:D
  çok güsel bi yer paylaştığın için saol...;)

Benzer Konular

 1. Kanuni Sultan Süleyman Kimdir ?
  Yazan Meriç_uzun, kategori Savaş - Tarih
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-14-2006, 14:43
 2. Fatih Sultan Mehmet
  Yazan Meriç_uzun, kategori Savaş - Tarih
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-14-2006, 13:56
 3. Sultan İkİncİ Murad
  Yazan .:g£n£t!k:., kategori Tarih
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-13-2006, 18:29
 4. Yavuz SultÂn Selîm HÂn
  Yazan .:g£n£t!k:., kategori Tarih
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-13-2006, 18:22
 5. KÂnÛnÎ Sultan SÜleymÂn HÂn
  Yazan .:g£n£t!k:., kategori Tarih
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-13-2006, 18:21

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •