Kendimize Güven Kazanmak İçin Atılması Gereken Adımlar:
Aşağıdaki önerileri dikkate alarak atacağınız adımda kendinize güven duymanız duygularınızı kontrol edebilmenizi ve buna bağlı olarak da fazla yüz kızarması, heyecanlanma gibi sorunlarınızın da çözülmesini sağlar.
Kendinize karşı olumlu olun:
Güçlü ve zayıf yönlerinizi tanıyın. Güçlü yönlerinizi ve başarılarınızı ön plana çıkarın. Siz sadece zayıf yönlerden oluşmuyorsunuz . Yüzünüzün kızarması başkalarının dikkatini çeken tek özelliğiniz değildir. Bir konuda başarılı olduğunuzda bunu es geçmeyin. Kendinizi ödüllendirmeyi öğrenin.
Başkalarının tepkilerine karşı olumlu olma . Dikkatin her zaman üzerinizde olduğunu düşünmeyin. İnsanların aklından sizinle ilgili neler geçtiğini de düşünmeyin. Çünkü insanların ne düşündüğünü bilme şansınız yoktur. İnsanların düşünce ve davranışlarını her zaman olumsuz yönde değerlendirmeyin. İnsanlar yorum yapsa bile başkalarının görüşleri yüzünden kendinizi suçlamayın. Duygusal yaralanmalar sizi endişelendirmesin. Darbe alsanız bile, hayatın devamı daha güzel olabilir. Övgü ve iltifatları kabul edin.
Yaşamımızı kontrol altında tutma . Kendinize kısa ve uzun vadeli hedefler koyun. Hedefe ulaşmak için her attığınız adımda kendinizi ödüllendirin.Siz olayları sadece yaşayan pasif bir nesne ya da bir robot değilsiniz. Yaşamın sizi ıskalamasına izin vermeyin. Çaba ile her şeyi değiştirebilirsiniz.