iskeletor.com - Forum - Powered by vBulletin

+ Cevap Ver
4 sonuçtan 1 ile 4 arası
Şu an Metal kategorisindeki Doom ************L isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  iskeletor.com cadi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Yer
  bulgaria/sofia
  Yaş
  29
  Mesajlar
  1.232
  Konular
  263
  İtibar Gücü
  40

  Standart Doom ************L

  Doom ************l....
  “Kötü kader, yazgı” anlamına gelen iç karartan ************l... Acelesi olmayan, uyuşmuş, durgun, sıkkın ************l... Thrash ************l “hız”a odaklanırken, Doom ************l için tek bir kelime söylenebilir: “yavaşlık”. Oldukça ağır gitar riffleri ve melodik vokal bu ************l türünü etkileyen öğelerdir. Black Sabbath, yeryüzünün en ve ilk baba ************l grubu, ilk dönemlerinde ağır ve yavaş rifflere odaklanmıştır. O yüzden Black Sabbath, ilk Doom ************l grubu olarak gösterilebilir. Doom ************l’in önemli bir alt kolu olan “DoomDeath” ise Doom’un yavaşlığını Death ************l vokaliyle birleştirir. Bu türün mucitleri ve krallarıysa (Doom’un üç babası olarak bilinen) üç İngiliz Doom grubudur: Paradise Lost, My Dying Bride ve Anathema... Sırf bu üç gruba bakarak bile Doom’un ************l müzikte nasıl bir yere sahip olduğunu görmek hayli mümkündür...

  Black Sabbath’ın ilk günlerinden günümüzün modern Doom’una..

  70’lerin ilk Doom grupları

  Çoğu insan, Black Sabbath’ın tüm Heavy ************l ve alt gruplarını en çok etkileyen grup olduğuna katılır. Doom ************l grupları da bunun içindedir. İlk albümleri “Black Sabbath”, “Paranoid”, “Master of Reality”, “Vol.4”, “Sabbath Bloody Sabbath” ve “Sabotage” şüphesiz ki birer başyapıttır. Ve bu albümler olmasa da belki şu anda Doom ************l de (hatta genel anlamıyla ************l) olmayabilirdi.
  Black Sabbath’ın çağdaşlarından çok ayrı bir müzik yaptığı ve ************li bugünlere kadar getirdiği açık. Ama onlardan da önce, 60’ların sonları ve 70’lerin başlarında bazı Doom-************l prototipleri bulmak ta mümkün. Bunlar tabiki gerçek anlamıyla Doom değildi, ama sonradan Doom ************l’i şekillendirecek sayısız riffler barındırıyorlardı. Bu tip şarkılardan biri de Iron Butterfly’ın “Inna Gadda Da Vida”sıydı.

  Black Sabbath’la aynı dönemde bulunan gruplardan biri, Pentagram ilk Doom grupları arasında sayılır. Pentagram’ın ikizi olarak gösterilen diğer bir grup Bodemon da “erken Doom ************l” için ilk ve en iyilerden biridir. Bu gruplar doğal olarak Black Sabbath’ın bir hayli etkisindeydi ama onlar daha çok müziğin “durağan ve kasvetli” kısmına odaklanmışlardı. Böylelikle de dünyanın ilk Doom ************l kayıtlarını oluşturmuşlardı..

  80’ler...

  1980’ler gerçek anlamda ilk Doom ************l hareketlerini barındırır. Bu dönemler Def Leppard, Warrant ve Bon Jovi gibi grupların öne çıktığı ve “Heavy ************l” ustaları olduğu, bunların yanında Thrash, Speed ve Death ************l’in de ************l camiasını kasıp kavurduğu yıllardır.

  Bu dönemlerde basın, deri ceket giyen ve saçını uzatan herkese pis ve aşağılayıcı bir tavırla “Heavy ************lci” damgasını yapıştırıveriyordu. Ama bu yıllarda “Doom-************l’in kralını yapan” ama basının tavrı yüzünden hep gölgede kalan pek çok ta kıyıda köşede kalmış grup vardı. 80’ler ayrıca bir diğer yarı-hızlı ************l türü olan N.W.B.H.M, açmak gerekirse “Yeni Dalga İngiliz Heavy ************l”in de son demlerini yaşadığı yıllardı. Kısacası Speed ve Thrash ************l’in alıp başını yürüdüğü bu yıllarda, Doom ************l hep gölgede kaldı, dışlandı. Ama bu yıllar aynı zamanda Doom ************l’in kendini gizli gizli de olsa çok iyi geliştirdiği yıllardı.

  80’lerin Doom’u en çok geliştiren gruplarından birisi Trouble’dı. Aslen Chicago’lu olan bu grup 1979’da kurulmuş ama 1984’de adını duyurmayı başarabilmişti. Trouble, Heavy ************lin yavaş çekimine benzeyen ve Black Sabbath’dan hayli öğe barındıran bir müziğe sahipti. Ama grup aşırı dinci (Hristiyan) olduğu ve bunu da sözlerine yansıttığı için sonraları White ************l (namı diğer: Christian ************l) olarak anılmaya başlandı.

  Bir başka Doom grubu Saint Vitus ise belki de (Candlemass ile birlikte) Doom ************l’e en büyük etkiyi bırakan gruptur. İlk çalışmaları Black Flag’i (hardcore grubu) andırsa da, sonraları yarı-Doom bir müziğe sahip olmuşlardır. Grubun lideri Wino ise şu anda dahi Doom ************l’in en efsane adamlarından biri olarak gösterilir. Hem ilk grubu The Obsessed, hem de sonraları Saint Vitus’ta Doom ************l’e katkısı çok büyük olmuştur.
  1986 senesinde İsveç’li grup Candlemass “Epicus Doomicus ************llicus” albümünü çıkardı ve bu albüm erken dönem Doom ************l için bir başyapıt sayıldı. Bu albüm Black Sabbath’ın (ve Ozzy’nin) eski tarzına sahip olsa da modern etkilere de sahipti. Candlemass’in en iyi yıllarıysa temiz, derin ve çok özel bir vokale sahip olan vokalist Messiah Marcolin’li dönemi oldu. “Doom ************l nedir?” diye merak eden yeni heveslilerin " As It Is, As It Was: The Best Of Candlemass” (1994) albümünü dinlemeleri bu bakımdan hayli faydalı olacaktır..

  80’lerin sonlarına damgasını vuran bir diğer Doom grubuysa Cathedral’dir. Grubun lideri Lee Dorrian, 1989 yılında Napalm Death’den ayrıldığında kimse ondan böylesi bir "u" dönüşü beklemiyordu. (Çünkü Napalm Death bir Grindcore grubudur, yani Doom’a belki de en uzak ************l türüdür.) Napalm Death’in ultra hızlı müziğine zıt bir biçimde Cathedral’in ilk albümü ultra yavaş oldu. Ama grup, seneler geçtikçe Doom ************l’den yavaş yavaş sıyrılıp 70’lerin rock müziğine heves sardı..

  ve 90’lar.....

  90’ların başlarında Doom ************l bazı değişikliklere uğradı. Death ************l’in meşaleyi ele almasıyla Doom ************l de rahat bir nefes aldı ve adeta tekrar dirildi. Böylece bu yıllarda pek çok Doom-Death yapan grup kuruldu. Ve yazının girişinde de belirtildiği gibi bu gruplar arasında aynı müzik şirketine (Peaceville) ve aynı ülkeye (İngiltere) sahip üç grup döneme damgasını vurdu. Şa anki Doom-Death türünü yarattı.

  1990 senesinde ilk atağı Paradise Lost yaptı, kendi adlarını taşıyan ilk albümlerini çıkardı. İlk albümlerinde Death ************l daha ağır bassa da ikinci albümleri “Gothic” (1991) ile neredeyse modern Doom’u tek başlarına yeniden oluşturdular. Aynı sene My Dying Bride ise “Symphonaire Infernus Et Spera Empyrium” isimli ilk resmi albümünü çıkarmıştı. İkinci albümleri “Turn Loose the Swans” (1993) ile de Doom ************l’in en iyileri ve özellikle 90 sonrası Doom ************l’in geliştiriceleri arasına girmeyi başardılar. Albümleriyle tüm dünyaya Doom ************l’i tekrar tanıttılar. Aynı misyona sahip bir diğer grupsa Liverpool’lu Anathema’ydı. (Sonraları gruptan ayrılıp “The Blood Divine”ı kuran) Darren White’ın vokaliyle Anathema, sadece Doom değil, genel anlamda ************l seven tüm 90 sonrası gençliğinin en sevdiği gruplardan biri oldu. Sıkılgan, kasvetli ve hüzün dolu müziğiyle döneme damgasını vurdu.

  Ayrıca bu yıllarda Doom’un bir diğer önemli temsilci de Earth grubuydu. (Yanlış anlaşılmasın, Black Sabbath değil) Sabbath’dan en çok etkilenen gruplardan biri olan Earth, Doom’un üzerinde öyle etkili oldu ki yaptıkları müziğe “Drone-Doom” adı verildi. Bu müzik, Doom’un daha aşırısıydı.

  90’ların ortalarında ************l müziğin “deneysel” bir çabaya girişimi Doom ************l’i de etkiledi. The 3rd and the Mortal gibi gruplar Doom’a daha atmosferik bir tarz kattılar ve tüm albümleri boyunca (belki de ilk kez) bir bayan vokal kullandılar. Bu deneysel girişimler şu anda var olan pek çok Doom ************l türünün ortaya çıkmasına sebep oldu; Esoteric, Evoken, Skepticism gruplarının yavaş ve “duygusuz” müziğinden, Theatre of Tragedy ve benzer grupların Gothic-Doom ************l türü melez karışımlarına kadar..

  Doom ************l’i vuran bu deneyselcilik sayesinde türler arasındaki sınırlar ortadan kalktı ve doğrusunu söylemek gerekirse Doom-************l önüne gelen her türle çiftleştirilip orijinalliğini yitirdi. Doom ************l’in dev grupları dahi kendi yarattıkları bu türden uzaklaştı. Ama unutmayalım ki tüm bu yeni tarzların yanında halen 80’lerin klasik Doom ************l’ini yapan pek çok grupta mevcut...
  Deliriyum.com

 2. #2
  Haftanın Üyesi
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Mesajlar
  3.383
  Konular
  1379
  İtibar Gücü
  52

  Standart

  saol paylaşımın için
  :iskeletor (101): LÜTFEN BÜTÜN ÜYELERİMİZ BAKSIN!!!:iskeletor (101): 3. #3
  badgiRL
  Misafir

  Standart

  kız saol cadi

 4. #4
  iskeletor.com cadi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Yer
  bulgaria/sofia
  Yaş
  29
  Mesajlar
  1.232
  Konular
  263
  İtibar Gücü
  40

  Standart

  aeuhe:D rica ederm..

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •